Smart Yazılım | Web tasarım

Smart Yazılım

Yapay zeka devrimi başlıyor! Google’ın yeni yapay zeka modeli Gemini nasıl çalışıyor? ChatGPT’ye rakip olacak mı? Google, yapay zeka alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. 2023 yılında duyurduğu Gemini yapay zeka sistemini resmen tanıtan Google, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yarattı. Peki Google Gemini nedir? Gemini nasıl kullanılacak, Google Gemini AI ChatGPT’yi geçecek mi? İşte merak edilenler…

GOOGLE GEMİNİ NEDİR?

Gemini, Google’ın yapay zeka alanında geliştirdiği en yeni ve en büyük dil modeli. Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, bu modelin Google’ın ürün gamında yeni bir dönemin başladığını söyledi. Gemini, üç farklı versiyonuyla kullanıcılara farklı seçenekler sunuyor ve farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.

GEMİNİ, gemini pro, gemini nasıl kullanılır, goole gemini, chatgpt, gemini pro google,

GOOGLE GEMİNİ NASIL KULLANILACAK? 

Google Gemini, metin, resim, ses, video ve kod gibi farklı veri türlerini anlama, işleme ve birleştirme yeteneğine sahip. Modelin ilk versiyonu olan Gemini 1.0; Nano, Pro ve Ultra olmak üzere üç farklı boyutta optimize edildi. Nano versiyonu, cihazlarda daha verimli çalışmak için tasarlandı. Pro versiyonu, Google tarafından çok çeşitli işleri ölçeklendirmek için en iyi model olarak nitelendiriliyor. Modelin en büyük ölçekli versiyonu olan Ultra, daha karmaşık işleri yapmak için daha fazla beceri sunuyor.

GOOGLE GEMİNİ NE ZAMAN ÇIKACAK? 

 Gemini Pro, Google Generative AI Studio veya Google Cloud’daki Vertex AI üzerinden 13 Aralık’tan itibaren erişilebilir olacak. Gemini Ultra’nın tam sürümü yeni yılda (2024’te “Ultra” temelli Bard Advanced de gelecek) çıkacak, Gemini Nano ise ilk olarak Google’ın Pixel serisi yeni nesil akıllı telefonlarında yer alacak. Şu anda sadece İngilizce dilinde çalışan ancak ileride Türkçe dahil olmak üzere birçok dile destek verecek olan büyük dil modeli, gelecekte Google Arama içine de entegre edilecek.

Gemini, 170’den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak sunulacak. Şirket, yakın gelecekte daha fazla bölgeyi ve dili desteklemeyi planlıyor.

GOOGLE BARD İLE KULLANILACAK MI?

Google’ın ChatGPT’ye rakip olarak sunduğu Google Bard, şimdiye kadar LaMDA dil modeline dayanıyordu. Teknoloji devi, yapay zeka aracının bundan böyle Gemini Pro ile destekleneceğini duyurdu ve bu değişiklik herkes için sunuldu. Yeni yılın başında Gemini Ultra ile çalışacak olan yeni ve gelişmiş bir yapay zeka deneyimi olan Bard Advanced de piyasaya sürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir